Szent Imre Általános Iskola és Óvoda

   8000 Székesfehérvár, Budai út 4. OM 030070
   E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. Tel: 22/318-232

Álláspályázat

jún.
04

Faliújság

MEGEMLÉKEZÉS A TRIANONI BÉKEDIKTÁTUMRÓL

2015. június 4. (csütörtök)

„E moraj... ki mondja meg nekem, mi volt ez:
Támadó vész, vagy már annak utóhangja?
Égi háború, vagy zápor, ami jól tesz?
Győzelem-robaj, vagy holtak bús harangja?
Nem hallok, nem látok:
Keresek világot:
Oh, ha most valaki egy sugárkát adna!
Bár a látás után szivem megszakadna...”
Arany János: Válság idején (részlet)

Június 4-én iskolánk 6. osztályos tanulói megemlékezést tartottak a trianoni békediktátum aláírásának 95. évfordulóján.

A nagyhatalmi érdekeket szolgáló és a történelemben példátlanul igazságtalan diktátum következményeként az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlott, Magyarország területe 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. Mintegy 3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra.

Megemlékező műsorukat a Bartók Béla gyűjtötte, Elindultam szép hazámból… kezdetű népdallal nyitották meg 6. osztályosaink, majd Juhász Gyula Trianon című versének fájdalmas hangulatú soraival emlékeztették a hallgatóságot a trianoni tragikus eseményekre. Ezt követte Wass Albert Üzenet haza című műve, melyben a költő hittel vall erdélyi hovatartozásáról, hazájáról-otthonáról, példát állítva a mai fiatalságnak a hazaszeretetről. Verő Johanna fuvolajátéka zárta a műsort.

 

Képtár > 2014-15. tanév > Trianon