nov.

ÚJ BARÁTOK A BÓBITÁN

2018. október 24., november 14., 21. (szerda)

A bóbitázó nagycsoportosok második alkalommal a Kristálytónál tettek képzeletbeli kirándulást. Boda Bernadett, Detti néni és Vámosi Attiláné, Anikó néni már ismerősként köszöntötte a nagycsoportosokat. Az előző alkalomhoz hasonlóan most is velük volt Oszkár, a tigris és Piri, az egér.

Ráhangolódásként Gryllus Vilmos Békavacsora című dalát hallgatták meg, majd a táblán lévő képekből gyűjtötték össze azokat, amelyekre szükségük lehet egy kirándulás során. Mozdulatokkal kipróbálták a távcsövet, a fényképezőgépet, és még térképet is hajtogattak. Ezután egyensúlyozva keltek át a tavon, a tavirózsák levelein keresztül. Itt szóba került a türelem és egymás segítése is. Megbeszélték azután, mely állatok élnek a tóban. Sok-sok ismerete volt a nagycsoportos óvodásoknak a víziállatokról, élőhelyükről, táplálkozásukról, szaporodásukról és sok érdekességet is megosztottak egymással. Sajnos a tóban hulladékokat is találtak, ezért beszélgettek a környezet védelmének fontosságáról és a szelektív hulladékgyűjtésről. Egy vitorlás hajóval indultak tovább, és már a levegőbe is hullámokat rajzoltak. A búvárruhás Piri és Oszkár csupa olyan feladatot hozott, amelyek a hullámvonal írását segítették.

A foglalkozás végén minden nagycsoportos elkészíthette a saját Békakirályát, melyek egy kis ügyességgel sok-sok legyet tudtak elkapni.

Az informatikaterembenTeker Éva nénivel – ismét PC Peti játékaival ismerkedtek a gyerekek. Most még többet kellett az egérrel ügyeskedni, hogy minden alakzat a helyére kerüljön a különböző képeken. Ehhez először alaposan szemügyre kellett venni a mintákat, hogy színében és formájában is a megfelelő elemet szállítsák a helyére az apró kis kezek a „fogd és vidd” módszerrel.

A foglalkozás végén a korábban megismert játékok: a horgászat és a színező is előkerült.

Bóbitásainkat Bihari Zsuzsi néni és a várkapuban felsorakozó mesebábok várták a Sakkpalota foglalkozáson. A bábok nevének és mozgásának átismétlése után a gyermekek elhelyezték a sakkszőnyeg megfelelő mezőin figurákkal jelölt babzsákjaikat. Felcsendült a jól ismert Cikkcakk sakk dal, melyet a gyermekek suttogva és teljes hangerővel egyaránt szívesen énekeltek. A találkozó egy rendhagyó bújócskával zárult, mely során a gyermekek által elrejtett Keresztes Királyt kellett megkeresnie a hunyóknak.

Sümegi Évi néni mozgáskotta foglalkozásán a gyerekek a már megismert játékok közül játszottak néhányat. Ezt követően a marokzsákot a térdük közé szorítva ugráltak a teremben kirakott akadályok között. Megismerkedtek a kottalapok egy részével is, így a páros lábon való szökdelés, a terpeszbe ugrás, valamint a béka szimbólumával. A leginkább az ezekből a kottalapokból kirakott pálya teljesítése nyerte el tetszésüket.

Képtár (iskola) > 2018-19. tanév > Bóbita 2.
okt.

ÚJRA NAGYCSOPORTOSOK KALANDOZNAK ISKOLÁNKBAN

2018. október 3., 10., 17. (szerda)

Elkezdődött a tanév nagycsoportosaink számára is az iskolában. A jövő tanévben első osztályt kezdő óvodásaink, valamint a más óvodákból hozzánk beiratkozni szándékozó kisgyermekek elkezdték az ismerkedést leendő tanítóikkal és a tanulással.

Mindez persze még nagyon is „ovis” formában történt, hiszen a „tanórákat” tartó tanító nénik inkább játszottak, mint komolyan tanultak a gyerekekkel.

Bóbita elnevezésű iskola-előkészítő foglalkozás-sorozatunk minden foglalkozása három részből áll, s ezekre az alkalmakra mindig szerdai napon érkeznek hozzánk a kicsik.

Az első Bóbita foglalkozáson – Boda Bernadett, Detti néni és Vámosi Attiláné, Anikó néni vezetésével – egy képzeletbeli cirkuszban kalandoztak a nagycsoportosok. A cirkuszi sátor felállítása után segítettek a bohóc labdáit rendezni méretük és a rajtuk lévő pöttyök száma szerint. Az Oszkár és Piri bábok segítségével bátran párosították az ugyanolyan labdákat, majd a foglalkoztatófüzet feladatait felhasználva színeztek, ragasztottak, gyakorolták a számok fogalmát. Egy manócska bőrébe bújva közös mondókázáson vettek részt a gyerekek, a foglalkozás végén pedig mindannyian elkészítették a bohócos varázsceruzát, amivel otthon is rajzolni tudnak.

Az első informatikafoglalkozáson Teker Éva néni először a számítógéptermet mutatta meg a gyerekeknek, majd megismerték azokat az eszközöket, amelyeknek a segítségével ügyesedni fognak: a billentyűzetet, az egeret, a monitort és a kivetítőt. Megismerték PC Petit is, aki máris hozott nekik két játékot. Az egyikkel színeztek, a másikkal horgásztak az óvodások. Ezekkel persze észrevétlenül fejlődtek is, elsősorban a finommotorika vagy a tér- és síkbeli tájékozódás terén. Mert a számítógép-használat ebben az életkorban – megfelelő módon alkalmazva – kiválóan szolgálhatja a képességfejlesztést.

A Sakkpalotába belépő nagycsoportosokat Bihari Zsuzsi néni várta. A sakkvászon alá bújva a gyermekek mesefigurával díszített babzsákokat találtak. Rövid versikékbe foglalva ismerték meg a figurák nevét, majd ezt követően el is helyezték őket az óriási sakkszőnyegen. Bóbitásaink számláltak, sorozatokat oldottak meg, memóriajátékot játszottak. Játékos formában gyakorolták a sor, vonal és mező fogalmát. A foglalkozás végén három, a teremben elrejtőzködő Pici Gyalogot kellett a talpraesett óvodásoknak megkeresni.

Sümegi Évi néni, aki a mozgáskotta teremben várt az ovisokra, szintén adott marokzsákot a játékhoz. Úgy mozogtak, futottak, ugráltak a gyerekek a mozgáskotta programnak köszönhetően, hogy eközben figyelniük kellett a színeket és persze a helyeket is, ahol a feladatokat végezték. Évi néni is mesélt a sok mozgás közben egy kis mesét, így azért pihenni is volt módjuk közben a kicsiknek.

A következő, három szerdából álló Bóbita-foglalkozáson újabb kalandok és ismeretek várják a nagycsoportosokat, hogy ezzel is könnyebbé váljon majd számukra a jövő őszi iskolakezdés.

Képtár (iskola) > 2018-19. tanév > Bóbita 1.